Wyróżniamy kilkanaście wad zgryzu ,wywołanych przez różne czynniki wrodzone i nabyte.
W zależności od ułożenia zębów górnych względem dolnych wyróżniamy:

zgryz otwarty

jest to wada polegająca na braku kontaktu całkowitego lub częściowego pomiędzy zębami w łuku górnym i dolnym. Powstała szpara niedogryzowa utrudnia prawidłowe odgryzanie i żucie pokarmów a także zaburza prawidłową wymowę.

zgryz głęboki

jest to wada objawiająca się zbyt głębokim nachodzeniem zębów górnych na dolne (zęby górne nakrywają powyżej 2/3 wysokości zębów dolnych). Taka wada sprawia że twarz staje się niesymetryczna a dolny odcinek twarzy staje się mocno skrócony .Zaburzenie to powoduje nadmierne ścieranie się zębów górnych i dolnych siecznych, może również prowadzić do choroby dziąseł ,przyzębia i problemów z stawem skroniowo żuchwowym.

Tyłozgryz

jest to wada gdy zęby żuchwy są cofnięte w stosunku do zębów szczęki, czego efektem jest cofnięcie bródki i opadanie kącików ust. Tyłozgryz stanowi 70% wszystkich wad w naszej szerokości geograficznej.

Przodozgryz

przednie zęby dolne znajdują  się przed zębami górnymi, co nadaje twarzy niekorzystny wygląd.

Zgryz krzyżowy

zęby dolne zachodzą na żeby górne na niektórych odcinkach

Zgryz przewieszony

wynika z dysproporcji pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. Przyczyną jest nadmierna rozbudowa łuku górnego lub zwężenie łuku dolnego względem górnego. W efekcie przy zwarciu powierzchnie zębowe stykają się nieprawidłowo.

Do zaburzeń zgryzu zaliczamy również:

stłoczenia

zęby są zbyty ciasno ułożone w łuku zębowym  co spowodowane jest dysproporcją szerokości tk. kostnej i wielkości zębów   ,powoduje to że  jest niedomiar miejsca na prawidłowe ustawienie zębów dlatego wyrastają w różnych nieprawidłowych pozycjach, są zrotowane, obrócone pod niewłaściwym katem ,wychylone a nawet może dojść do zatrzymania zęba w tkance kostnej.

wady zgryzu grafika
Zamki ortodontyczne
Polecamy zamki firmy American Orthodontics największego na świecie prywatnego producenta artykułów ortodontycznych.
Go Button
Master Series
American Orthodontics
Go Button
Radiance Plus
American Orthodontics
Go Button
Empower 2
American Orthodontics
Go Button
Empower Clear
American Orthodontics