Aparaty stałe pozwalają na korygowanie nawet poważnych wad zgryzu. Zbudowane są one Z zamków przyklejane precyzyjnie do powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju. Do zamków za pomocą ligatur (elementów elastycznych) w aparatach klastycznych mocowany jest łuk , który ma za zadanie wybierać stały siły powodująca przesuwanie się zębów w pożądanym kierunku I pod precyzyjnie zaplanowanym kątem. W Naszej praktyce istnieje wiele rozwiązań dostosowanych do potrzeb pacjenta zarówno pod względem estetycznym i funkcjonalny na wizycie konsultacyjnej przedstawione zostaną wszystkie rozwiązania jakimi możemy leczyć zdiagnozowano wadę.

pierwsza wizyta: na pierwszej wizycie konsultacyjnej zostanie przez lekarza po dokładnym badaniu i ocenie zdjęć rentgenowskich badaniu omówiona i przedstawiona pacjentowi istniejąca wada ortodontyczna, podczas tej wizyty muszą zostać zweryfikowane wszystkie przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego wszystkie zęby muszą być pozbawione próchnicy oraz kamienia nazębnego. Podczas wizyty konsultacyjnej konieczne jest wykonanie 2 zdjęć rentgenowskich (pantomograficzne i cefalometryczne)które pozwolą na diagnozowanie precyzyjnie twoje wady, lekarz pobierze także pociski górny i dolne długów zębowych na której podstawie wykonane zostaną modele gipsowe twoich zębów. Wraz ze zdjęciami są one niezbędne do zaplanowania przyszłego leczenia ortodontycznego. Po dokładnej analizie modeli oraz zdjęć lekarz omówić z pacjentem plan leczenia i przedstawi możliwości leczenia jego wady. Na kolejnej wizycie zostanie założone na twoje zęby aparat stały.

Aparaty stałe zawdzięczają swoją nazwę temu że naklejane są na zęby stałe na cały okres leczenia ortodontycznego. W Naszej praktyce stosujemy w zależności od preferencje pacjenta zarówno aparaty konwencjonalne samoligaturujące jaki i  lingwalne .

Podczas pierwszej wizyty masz wybór czy podejmiesz leczenia aparatem stałym metalowym estetyczne czyli lingwalnym.

ataraty stałe stalowe: aparaty te składając się z metalowym zamków które w precyzyjnie  przyklejane na cały okres leczenia ortodontycznego do powierzchni zębów oraz łuków przymocowany za pomocą elastycznych ligatur do powierzchni zamku. Aparaty stałe umożliwiają bardzo precyzyjne I dokładne uszeregowanie zębów w łuku .

Obecność aparatu stałego na zębach nie powoduje ich uszkodzenia ani powstawania próchnicy jedynie zaniedbania higieniczne powodujące odkładaniu się płytki nazębnej na około zamków powodują demoneralizację szkliwa co w konsekwencji przy braku poprawy higieny powodować może powstanie próchnicy.

aparty estetyczne :

-apartay ceramiczne : są to aparaty których zamki wykonane są z porcelany co zapewnia bardzo wysoką estetyka i trwałość aparatu. Są to aparaty przeznaczony dla osób ceniący estetykę. W Naszym gabinecie stosujemy zamki ceramiczne są wykonane przeźroczystego materiału ceramicznego co umożliwia dopasowanie się do koloru twoich zębów, wytrzymałość tych zamków jest porównywalna do zamków stalowych nie ulegają one przebarwieniom co sprawia czy zawsze wyglądają estetycznie.

aparaty krysztaowe: zbudowane są z krystalicznie czystego szafiru materiał o bardzo wysokiej odporności i twardości każdy kryształ jest odpowiednio profilowane I polerowany w wysokiej temperaturze aż do uzyskania zupełnie gładkiego i przeźroczystego zamka. Zamki kryształowe są zupełnie przezroczyste co pozwala na dopasowanie się do kolor własnego zęba I zapewnia bardzo wysoką estetykę I dyskrecję unoszenia.

zamki samoligaturujące: różnią się od konwencjonalnych zamków tym że zamek posiada specjalny  zatrzask który utrzymuje łuk w zamku nie jest konieczne stosowanie ligatur(małych gumowych opasek przytrzymujacych łuk w zamku). Zmniejszeniu nacisku na zabra aparat samoligaturujący zapewniam wysoką podatność leczenia a niektorych przypadkach skraca czas leczenia. Możliwe jest to dzięki mechanizmowi pasywnego ślizgu aktywnych klapkach zamków , który pozwala na płynne I łagodne przemieszczam zębów na prawidłową pozycję. Porównanie z aparatem klasycznym skracamy także ilość bilet kontrolny. Aparaty samoligaturujące  mogą być zarówno metalowe jaki ceramiczne